close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

Czytaj więcej...

Dzięki uprzejmości Pana Marcina Babiarczuka otrzymaliśmy i możemy Państwu zaprezentować archiwalne dokumenty związane z historią jaworskiej straży pożarnej.

 

 

Czytaj więcej... Ogień towarzyszył człowiekowi od najdawniejszych czasów i od początku był dla niego dobrodziejstwem. Ogrzewał prymitywne pomieszczenia mieszkalne, jakimi były jaskinie. W najstarszych cywilizacjach służył do oświetlania siedzib ludzkich. Dawał także możliwość wypalania wielkich obszarów leśnych i zdobywania w ten sposób nowych terenów pod uprawę zbóż.

Czytaj więcej...Z chwilą wyzwolenia kraju w istniejących zawodowych strażach pożarnych przystąpiono do wnoszenia polskich akcentów w umundurowaniu załóg. Wprowadzono czapki rogatywki, a na nich polskie orzełki. Procedura wymiany na polskie obcego umundurowania strażackiego, narzuconego przez władze zaborcze, napotykała na duże trudności z powodu braku obowiązujących wzorów umundurowania strażackiego o charakterze narodowym, a także ze względu na trudności materiałowe.

Powstanie pierwszych zawodowych i ochotniczych straży pożarnych. Konieczność obrony przed wielkimi pożarami, które niszczyły miasta i osady ludzkie, zmuszała władców do przygotowania zespołów ludzi do walki z ogniem. W starożytności pierwszą zorganizowaną obronę przed pożarami miał Rzym - ówczesna stolica cywilizowanego świata. Była to pierwsza w świecie straż ogniowa – militia vigilum, dobrze zorganizowana i wyposażona.

Do 1937 roku stopnie służbowe dla zawodowych oficerów pożarnictwa ustalały władze Związku Straży Pożarnych RP, przy czym stopnie służbowe oznaczano na patkach kołnierza za pomocą kątów, pętli i gwiazdek koloru złotego. W roku 1937 po raz pierwszy nomenklaturę stopni określił minister Spraw Wewnętrznych. Wzorem Wojska Polskiego stopnie oznaczane były na naramiennikach i przedstawiały się następująco: 1) młodszy instruktor, 2) instruktor, 3) starszy instruktor, 4) młodszy inspektor, 5) inspektor, 6) starszy inspektor, 7) zastępca inspektora naczelnego, 8) inspektor naczelny.

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.