close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_20181022_silos_5.jpgPo godz. 16 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który został przysypany rzepakiem w silosie na zboże. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Męcinka.

Natychmiast zadysponowano do zdarzenia 4 zastępy ratownicze z JRG Jawor oraz zastępy z lokalnych jednostek OSP z Męcinki oraz Małuszowa. Dodatkowo zadysponowana została również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG Chojnów.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że sytuacja jest bardzo poważna, mężczyzna prawie po samą głowę zasypany był zbożem, nawet drobne ruchu groziły całkowitym zapadnięciem się w zboże. Jeszcze przed przyjazdem służb ratowniczych próbę wyciągnięcia podjęli pracownicy gospodarstwa.

Działania strażaków prowadzone były dwutorowo. Z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego, poprzez górny właz, wprowadzono linę ratowniczą, która przepasano pod ramionami mężczyzny zabezpieczając go tym samym przed dalszym zapadaniem. W tym samym czasie, z wykorzystaniem pił do betonu i stali, w dolne części zbiornika wycięto otwory, którymi wypuszczono zboże na zewnątrz.  Jednocześnie ręcznie odsypywano zboże przy mężczyźnie oraz to, które wysypało się wyciętymi otworami.

Działania przyniosły pożądany skutek. Poziom rzepaku odpadł, mężczyzna został uwolniony i ewakuowany na zewnątrz, gdzie został przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego, a następnie przetransportowany do szpitala na obserwację.

Na miejsce zdarzenia przybyła również Grupa Operacyjna z jaworskiej komendy na czele z Komendantem Powiatowym mł. bryg. Waldemarem Sarlejem.

 

st. kpt. Łukasz Starowicz

foto: faktyjawor.pl

 

 Wypadek w silosie zbożowym  Wypadek w silosie zbożowym  Wypadek w silosie zbożowym
 Wypadek w silosie zbożowym  Wypadek w silosie zbożowym  Wypadek w silosie zbożowym

 

 

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.