close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • powiększenie czcionki
  • powiększenie strony
  • prosta czcionka
  • kontrast
  • duży kursor
  • ustawienia domyślne

W Jaworze wybuchało stosunkowo mniej pożarów w porównaniu do innych miast Śląska. Było to możliwe dzięki porządkom ogniowym wydanym przez radę miejską już w roku 1546. Przepisy te zobowiązywały mieszczan Jawora do gromadzenia przed domami beczek z wodą i bosaków oraz ostrożnego obchodzenia się z ogniem. Od 1555 r. miasto zatrudniało wartowników, którzy dniem i nocą obserwowali Jawor i okolice z wieży ratuszowej, a w razie grożącego niebezpieczeństwa bili na alarm w zawieszony tam dzwon.

Organizacja ochrony przeciwpożarowej w powojennym Jaworze rozpoczęła się już w maju 1945 r. Zręby Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej tworzyli Jan Bartycha, Wilhelm Decowski, Leon Pluta, Władysław Staniec, Stanisław Suski, Mieczysław Tokarski, Franciszek Babiarczuk i inni. Straż pożarną w mieście organizowano na bazie istniejącej straży niemieckiej. Dotkliwy w początkowym okresie brak rodzimych strażaków uzupełniano zatrudnieniem około 20 Niemców.

Do prowadzenia skutecznej akcji ratowniczo-gaśniczej straży pożarnej potrzebny był sprzęt pożarniczy. Podstawowy sprzęt, jaki pozostał w strażach po uzyskaniu niepodległości, to czterokołowe konne sikawki przystosowane do przewozu akcesoriów i załogi. Do 1935 r. nie ustalono jednolitych wymagań technicznych dotyczących ich rozwiązań konstrukcyjnych. Dopiero w 1935 r. wydział techniczny Związku Straży Pożarnych RP podjął pracę nad ustaleniem wymagań dla pojazdów konnych, a tym samym ujednoliceniem i dostosowaniem ich dla potrzeb straży pożarnych. Wozy te produkowały polskie firmy lub wykonywali je rzemieślnicy.

Po wyzwoleniu, w latach 1944 – 1950, w sprawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej obowiązywały nadal przepisy wydane w okresie międzywojennym (1918 – 1939), w szczególności „Ustawa z 13 marca 1934 r. o ochronie przed pożarami i innymi klęskami” (Dz. U. R.P. Nr 41, poz. 365). Zgodnie z tymi przepisami nadzór nad ochroną przeciwpożarową sprawował minister Administracji Publicznej. Zmiany polityczne i ekonomiczno – społeczne, jakie zaszły w naszym kraju po drugiej wojnie światowej, wymagały ustanowienia państwowych organów ochrony przeciwpożarowej.

© KP PSP JAWOR 2009-2013

Wszystkie zamieszczone zdjęcia i treści na stronie www.straz-jawor.pl są własnością Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i podlegają ochronie prawami autorskimi. Wykorzystywanie tych materiałów bez zgody KP PSP JAWOR jest zabronione.